Прийняття рішення у ситуації невизначеності

Опубліковано Большакова Анастасія на

Як прийняти правильне рішення у ситуації важливого життєвого вибору?

Болюче питання, з яким постійно стикається практично кожна адекватна людина.

В умовах сильної невизначеності (майбутнє непередбачуване, інформація неповна та/або суперечлива, алгоритмів дій не розроблено, критерії оцінки відсутні …), тим більш в екстремальних умовах проблема набуває ще більшого масштабу.

З актуалізації деяких особистісних особливостей (дисфункціональні сумніви в своїй компетентності, нереально високі стандарти, надмірна самокритичність, перебільшене почуття відповідальності, схильність шкодувати про відкинуті альтернативи …) прийняття та реалізація рішення взагалі перетворюється на недосяжну мету.

Ідея «правильності»

Людина так організована, що вміння приймати «правильні» рішення, робити «правильний» вибір, вчиняти «правильно» та ін. сприймається як обов’язкова умова досягнення успіху і благополуччя. У результаті, прагнення до «правильності» істотно впливає на процеси прийняття і реалізації рішень.

Можна довго розмірковувати на тему того, що це непродуктивно – підходити до рішення, яке людина приймає щодо свого майбутнього, з позиції правильного / неправильного, хоча б тому, що рішення приймається зараз (в актуальних умовах), а оцінювати його ми будемо пізніше, після отриманого результату (в абсолютно інших умовах). Але ідея «правильності» непереборно сидить у нашій свідомості (вводиться з раннього дитинства і підтримується усім подальшим досвідом). Крім того, ідея правильності, в цілому, є розумною і адекватною. Тому, тема цього допису – ЯК ПРИЙНЯТИ ПРАВИЛЬНЕ РІШЕННЯ у ситуації невизначеності.

Що таке правильне рішення?

Перш ніж говорити про техніки прийняття рішень, слід спочатку розібратися, що таке «правильно» взагалі, та що таке «правильно» щодо життєвих рішень (рішення, наслідки яких істотно впливають на подальше життя людини в цілому або в певній важливій сфері).

Саме поняття «правильний» означає такий, що «не відхиляється від правил, норм, законів, критеріїв, встановленого порядку».

У точних науках встановлені формальні критерії, за якими рішення можна оцінити як правильне. Наприклад, «твердження 2 х 2 = 4» буде правильним, оскільки відповідає законам математики, твердження «якщо ви кинете олівець, перебуваючи на планеті Земля, він впаде» буде правильним, так як відповідає законам фізики.

Правильне рішення у житті

Формальні критерії?

Життя людини не є точною наукою, формальних критеріїв правильності рішення (універсальних «правил життя»), на жаль, не існує. Рішення, яке відповідає правилам прийняти неможливо.

Найкраще рішення?

Ми живемо один раз, неможливо перепрожити життя, переприйняти рішення, порівняти результати. Визначити, яке рішення краще (щоб ви під цим не мали на увазі) неможливо.

Рішення, яке призведе до певного результату (задовольнить)?

Ми приймаємо рішення зараз (в актуальних умовах), ґрунтуючись на інформації, якою ми володіємо, наших станах, страхах, надіях, переконаннях, потребах, бажаннях, наявних ресурсах, існуючих перешкодах …

Але оцінювати рішення ми будемо пізніше, в майбутньому, за результатами. І ці результати будуть залежати не стільки від самого рішення, скільки від дій, які ми будемо робити ,(не робити), а також – навіть від тих обставин, які не можливо не тільки контролювати, а навіть прогнозувати. Крім того, оцінка результату буде дуже сильно залежати від того, якими ми станемо в майбутньому (те, що нам подобається сьогодні, в майбутньому може почати викликати огиду).

Отже, прийняти рішення, яке гарантує результат, неможливо.

ВИСНОВОК (оберіть один з варіантів):

1) правильне рішення не може бути прийнято

або

2) будь-яке рішення є правильним на даний момент, коли ми його приймаємо.

Пропоную прийняти другий варіант, прийняти тезу про «правильність рішення», яка стверджує, що «будь-яке рішення, яке ми приймаємо зараз, є правильним, тому що воно відповідає актуальним внутрішнім і зовнішнім обставинам (в тому числі і тому, як ми їх розуміємо). Якщо пізніше, у майбутньому, рішення буде здаватися нам помилковим, то справа не в самому рішенні, а в тому, що ми зробили / не зробили після його прийняття, які обставини виникли / не виникли, які зміни відбулися / не відбулися …».

Отже, будь-яке рішення є «правильним», треба просто його прийняти і якісно реалізувати. Саме в цьому будь-якій людині, яка прагне свідомо контролювати своє життя, можуть допомогти певні техніки.

Техніки, які «працюють» на прийняття рішень

1. Квадрат Декарта

Найпростіша методика, яка дозволяє уточнити важливі критерії прийняття рішення і можливі наслідки вибору.

Використовують у ситуації прийняття рішень з альтернативним вибором типу «робити / не робити».

Формально техніка вимагає мінімум часу, але краще як слід з нею попрацювати, можна повернутися до неї кілька разів.

Застосування техніки Декарта передбачає відповіді (максимально детальний список) на 4 питання:

1. Що буде, якщо це станеться

2. Що буде, якщо цього не станеться

3. Чого не буде, якщо це станеться

4 Чого не буде, якщо цього не станеться

Графічно техніка Декарта може бути представлена таким чином:

Прийняття рішнь: квадрат Декарта

2. Катастрофічний сценарій

Техніка працює з таким когнітивним викривленням, як «катастрофізація» – схильність до побудови негативних сценаріїв майбутнього, та допомагає подолати нерішучість тривожним людям, у яких схильність до побудови катастрофічних сценаріїв поєднується зі стратегією уникнення (зусиллями, спрямованими на те, щоб не думати про ці сценарії).

Аналіз найгіршого сценарію змушує тривожну, нерішучу людину заглянути в «чорну скриньку» свого страху, реалістично оцінити ймовірність реалізації цього сценарію.

Для виконання техніки «Декатастрофізація» необхідно послідовно заповнити таблицю*:

КПТ: техніка декатастрофізації

* Якщо ймовірність катастрофічного сценарію і рівень тривоги після заповнення таблиці не знизилися до прийнятного значення (не більше 30%), необхідно повернутися до пунктів 4, 5, 6, 7 і ретельно їх доопрацювати.

** Якщо після заповнення таблиці ви продовжуєте вірити в катастрофічний сценарій, спробуйте інші техніки роботи з катастрофізацією.

3. Карта ризиків

Більш складний варіант опрацювання сумнівів через аналіз можливих ризиків рішення, що приймається.

Реалізація техніки передбачає відповіді на 4 питання:

Якими є сумніви (ризики)?

Якими є їх можливі наслідки?

Яка ймовірність цих наслідків?

Якими є результати наслідків?

Для виконання техніки «Карта ризику» необхідно послідовно заповнити таблицю:

Прийняття рішень: карта ризиків

4. Як нібито

Техніка роботи в уяві.

Суть техніки полягає в тому, щоб «приміряти» на себе життя, яке Ви отримаєте, якщо приймете рішення.

Ефективний варіант реалізації – вести щоденник, «як ніби то» Ви вже прийняли рішення. Для виконання техніки протягом певного часу (від декількох днів до тижня) потрібно щодня вести звичайні щоденникові записи (як пройшов день), уявляючи, що рішення прийнято.

Наприклад, якщо не можете прийняти рішення, чи переїжджати в іншу країну, Ви починаєте щодня робити щоденникові записи (уявляючи типовий день), як нібито Ви вже переїхали.

Якщо робити записи складно, Ви можете просто регулярно працювати у своїй уяві.

У процесі уявлення можливого майбутнього важливо звернути увагу на свої почуття, емоції, думки, зафіксувати позитивні і негативні моменти. Усе це допоможе прийняти рішення.

5. Монета

Використовують при простому альтернативному виборі типу «робити / не робити».

Для реалізації техніки використовуйте монету – визначте, якій альтернативі відповідає «орел», якому – «решка».

Киньте монету так, ніби ви дійсно хочете довірити долі прийняття рішення.

У той момент, коли будете дивитися на те, що випало – зверніть увагу на свої емоції та відчуття. Якщо відчуватимете позитивні емоції, полегшення – монета «підказала» Вам рішення, до якого ви насправді схильні. Якщо відчуватимете негативні емоції, розчарування – це значитиме, що «ваше» рішення протилежне.

Сім НЕ для прийняття рішень у ситуації невизначеності:

  1. Не намагайтеся контролювати все, особливо не намагайтеся контролювати те, що неможливо контролювати.
  2. Не намагайтеся мати повну інформацію про все, що ви хотіли б знати, щоб прийняти рішення.
  3. Не намагайтеся передбачити майбутнє.
  4. Не плутайте «правильне» рішення з хорошим результатом.
  5. Не фіксуйтеся на прагненні завжди уникати помилок («поганого результату»).
  6. Не сприймайте результат прийняття рішення як джерело загальної оцінки себе, як доказ вашого успіху / невдачі, компетентності / некомпетентності, необхідності / непотрібності, важливості / нікчемності …
  7. Не намагайтеся уникнути дискомфорту – якщо ви звикли відчувати себе добре, тільки зі 100% впевненістю в «правильності» рішення, прийміть той факт, що при прийнятті рішення у ситуацій невизначеності Вам не буде комфортно.

Виберіть мову:

Змінити мову
Закрити